Spotkanie przełożonych rodziny benedyktyńskiej

Doroczne spotkanie Przełożonych Rodziny Benedyktyńskiej odbyło się w Samarii – Niegowie w Domu Generalnym Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w dniach 3-5 października.

Tematem była Gościnność – benedyktyński dar dla człowieka i świata dziś.

Pierwszego dnia o gościnności w Regule św. Benedykta mówił opat tyniecki o. Szymon Hiżycki.

Gościem zebrania był Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który przewodniczył Eucharystii, a następnie spotkał się z uczestnikami zebrania. Popołudnie przeznaczone było na wizytę w prowadzonym przez Siostry Samarytanki Domu Opieki Społecznej w Niegowie, relację z wrześniowego spotkania Konferencji Międzynarodowej Komunii Benedyktynek (CIB) w Korei Południowej oraz zapoznanie się z historią Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego i postacią jego założycielki – Sługi Bożej Wincenty od Męki Pańskiej Jadwigi Jaroszewskiej .

W kolejnym dniu o problemie imigracyjnym w Europie mówił ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po południu uczestnicy zebrania odwiedzili Zuzelę, gdzie urodził się i został ochrzczony w kościele pw. Przemienienia Pańskiego późniejszy Prymas Polski, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Kolejnym miejscem nawiedzenia było sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni, którego historia sięga XIV w. Nieszpory, kolacja oraz ostatni punkt zebrania – dzielenie się aktualnościami z poszczególnych wspólnot, miały miejsce w domu św. Benedykta Za Strugą, gdzie w latach 1974-1978 pięciokrotnie przebywał na wakacjach Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński.

Opublikowano w Spotkanie Przełożonych Wspólnot Benedyktyńskich w Polsce