W listopadzie 2001 roku, po konsultacjach ze wszystkimi klasztorami benedyktynek na świecie, postanowiono użyć nazwy COMMUNIO INTERNATIONALIS BENEDICTINARUM (CIB) – MIĘDZYNARODOWA KOMUNIA BENEDYKTYNEK – na określenie wszystkich wspólnot benedyktynek, uznanych przez opata prymasa i umieszczonych w Katalogu Klasztorów Benedyktyńskich. To był początek nowej ery dla benedyktynek.
Chociaż każda z naszych wspólnot posiada własny charyzmat i niepowtarzalny charakter, uznajemy i doceniamy naszą jedność w Regule św. Benedykta i w tradycji benedyktyńskiej, która rozkwitała w różnych krajach i kulturach na całym świecie. Międzynarodowa Komunia Benedyktynek pozwoliła nam doświadczyć w głęboki i konkretny sposób bogactwa wyrażania benedyktyńskiego charyzmatu, objawiającego się w życiu naszych wspólnot.
Struktura i działalność
Każdy z 19 regionów wybiera delegatkę, która reprezentuje go w Konferencji Międzynarodowej Komunii Benedyktynek. Konferencja co 4 lata wybiera spośród delegatek i ich zastępczyń moderatorkę i jej asystentkę, a także 2 członkinie Rady Administracyjnej.
Doroczne zebrania Konferencji odbywają się w różnych krajach, gdzie znajdują się klasztory benedyktynek. Rada Administracyjna spotyka się zazwyczaj 2 razy do roku.
Co 4 lata organizowane jest Sympozjum, w którym bierze udział po kilka reprezentantek każdego regionu. Sympozja te odbywają się w Kolegium św. Anzelma w Rzymie.
Historia i statuty
Polska wersja językowa została opracowana i wydana przez mniszki Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najśw. Sakramentu we wrześniu 2017 r. Wersję elektroniczną można pobrać tutaj: Dokumenty CIB