Spotkanie Konferencji CIB w Cullman (USA)

Spotkanie Konferencji CIB miało miejsce w dniach 4-8 września 2023 r. w klasztorze benedyktynek w Cullman (Alabama). Delegatki większości regionów przybyły na zebranie osobiście, a pozostałe uczestniczyły w konferencji online.
Prelegentami byli:
• s. Lynn McKenzie OSB (Cullman, Alabama, USA), moderatorka CIB – sprawozdanie z ostaniego roku działalności
• opat prymas Gregory Polan – aktualności z Konfederacji Benedyktyńskiej, zwłaszcza z ostatniego Synodu Opatów Prezesów, który miał miejsce w Conception Abbey w USA kilka dni wcześniej, oraz z Kolegium św. Anzelma w Rzymie
• S. Ephrem Hollerman OSB (St. Joseph, Minnesota, USA) – “Od Europy do Ameryki Północnej, od mniszek do sióstr” (historia benedyktynek w USA)
• S. Joan Chittister OSB (Erie, Pensylwania, USA) – “Przyszłość monastycyzmu – konsekwencje dla CIB”
• Scholastika Häring OSB (Dinklage, Niemcy) i s. Nancy Bauer OSB (St. Joseph, Minnesota, USA) – Propozycja nowej struktury CIB
• s. Christine Conrath, sekretarka AIM International – sprawozdanie z działalności AIM
• s. Helen Jilek OSB (Lisle, Illinois, USA), skarbniczka CIB – raport finansowy
• Delegatki – krótkie sprawozdania z reprezentowanych regionów.

Głównym tematem spotkania była zmiana struktury CIB. Propozycje zmian zostały opracowane i zaprezentowane przez komisję prawną, a następnie przedyskutowane przez uczestniczki zebrania. Owoce tej pracy mają zostać omówione w regionach, a zebrane w ten sposób uwagi i wnioski zostaną przedstawione na kolejnym spotkaniu Konferencji Delegatek w Rzymie we wrześniu 2024 r.

Plan zebrania był bardzo intensywny, ale znalazł się w nim również dzień wolny, kiedy uczestniczki miały do wyboru wycieczkę: do Instytutu Praw Obywatelskich w Birmingham lub do Amerykańskiego Centrum Kosmicznego i Rakietowego w Huntsville. Nie mogło też zabraknąć wizyty w benedyktyńskim opactwie św. Bernarda w Cullman, gdzie po spacerze w parku z grotą Ave Maria i miniaturami sanktuariów z całego świata (oczywiście jest tam też Jasna Góra!), wykonanymi przez jednego z braci, uczestniczyłyśmy w Eucharystii i nieszporach. Wizytę zakończyła kolacja ze wspólnotą mnichów.

Słowa uznania i podziękowania za przygotowanie całego zebrania i serdeczne przyjęcie należą się wspólnocie sióstr, oblatów i przyjaciół klasztoru w Cullman!

Opublikowano w Konferencja CIB